Любувайки се на прекрасния звук на новата турбина порейки трафика нагоре из кресненското дефиле последва внезапна смърт. Волана и спирачките се вкочаниха а отчаяните опити за вдъхване на живот бяха напразни поради липсата на ток. Такъв тотален срив бе ясен - предпазител. Имах и заподозрян - някой от бушоните над акумулатора. С вдигането на капака въздъхнах с облекчение - Розовия 30А. Разкарах го с извесни усилия, тъй като от едната страна се бе споил с клемата и продължих.

По пътя спрях на няколко бензиностанции да си купя подобен, но всички гледаха в недоумение и оговаряха - "нямаме такива". Днес проверих в няколко авто магазина и там не намерих. Посъветваха ме да търся по моргите или да го шунтирам и да не се занимавам с глупости. Как пък не...

Чичо гугъл ми подсказа името му - midi fuse/предпазител.

И няколко въпроса:
  1. От къде мога да си купя такъв midi предпазител?
  2. Защо за бога изгоря? Кои вериги захранва той? Нямаше някаква сериозна консумация по това време.
  3. Преди изгарянето и шунтирането на предпазителя имах едно необяснимо прекъсване/придърпване при нормален ход. Случваше се рядко, без да отчете грешка. Отдавах го на турбинните проблеми, но след смяната на този компонент остана и дори започна да зачестява. Откакто го няма предпазителя не е прекъсвала. Възможно ли е да е било от него? Например да е бил прекъснат и отвреме на време да е губил контакт докато е изгорял окончателно. Този сценарий ми се струва твърде невероятен, но има ли друго обяснение?


Ето и една хубава снимка която намерих в нета. Тук виновника е червен.