Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 107

Thread: 16 Въпроса

  1. #61
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    При верижния туин спарк има две бобини с по 4 високоволтови изхода, дотук ок! Всяка бобина обаче съдържа в себе си две отделни бобини с по два изхода високоволтови. В резултат на това се получава ,че на практика имаме 4 бобини с по 2 изхода за свещи (8 свещи)! Искра се подава на всеки цилиндър и на двете свещи едновременно, но от различните бобини това е.
    (ако трябва да съм по-точен във всеки момент се подава на 4 свещи искра като 2 от тях е на един и същ цилиндър а другите 2 отиват на вятъра един вид)
    Аз обаче се чудя за следното. Четох ръководството, в което пише, че всъщност, когато 1 цилиндър приближава ГМТ и трябва да му се пусне искра, бобините, които трябва да му пуснат искра, за да затворят веригата пускат и на 4-ти цилиндър който е в края на фазата за изхвърляне на изгорелите газове. Още пише, че в общи линии в двата цилиндъра условията са различни и се изисква различен по големина ток, за да се пусне искрата. В 4-ти цилиндър се иска малък ток, щото цилиндърът е на практика празен, а за първи се иска по-голям ток, щото в тоя момент там има сгъстена горивна смес. По моему (не съм специалист) капацитетът на бобината се разделя на две-много малка час отива в 4-ти , за да затвори веригата и по-голямата час отива в първи и дава необходимата искра. Въпросът ми обаче е-ако по някакви причини условията в 4-ти цилиндър се променят и трябва по-голям ток за затваряне на веригата, не значи ли това, че ще остане по-малък ток за искрата на първи цилиндър, съответно ще имаме по-лошо запалване в първи. Следователно, ако направим така, че всяка свещ да си има бобина, не би ли било по-добре?
    Last edited by Dimicha; 30-05-2013 at 15:15.

  2. #62
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Аз обаче се чудя за следното. Четох ръководството, в което пише, че всъщност, когато 1 цилиндър приближава ГМТ и трябва да му се пусне искра, бубините, които трябва да му пуснат искра, за да затворят веригата пускат и на 4-ти цилиндър който е в края на фазата за изхвърляне на изгорелите газове. Още пише, че в общи линии в двата цилиндъра условията са различни и се изисква различен по големина ток, за да се пусне искрата. В 4-ти цилиндър се иска малък ток, щото цилиндърът е на практика празен, а за първи се иска по-голям ток, щото в тоя момент там има сгъстена горивна смес. По моему (не съм специалист) капацитетът на бубината се разделя на две-много малка час отива в 4-ти , за да затвори веригата и по-голямата час отива в първи и дава необходимата искра. Въпросът ми обаче е-ако по някакви причини условията в 4-ти цилиндър се променят и трябва по-голям ток за затваряне на веригата, не значи ли това, че ще остане по-малък ток за искрата на първи цилиндър, съответно ще имаме по-лошо запалване в първи. Следователно, ако направим така, че всяка свещ да си има бубина, не би ли било по-добре?
    Ако това беше горе долу така, колата нямаше да иска да запали грам защото искрата щеше да "ходи" само в цилиндъра които ще иска по-малък ток
    Верижния змеи изисква по 2 свещи на цилиндър заради разположението на клапаните и невъзможноста да се сложи свещ м-у тях. Решението е било да се сложат по 2 свещи които да се управяват аналогично от две двоини бобини. На Фят Типо комутатора и бобината е абсолютно същата, но просто си е с 4 свещи...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  3. #63
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Ако това беше горе долу така, колата нямаше да иска да запали грам защото искрата щеше да "ходи" само в цилиндъра които ще иска по-малък ток
    Верижния змеи изисква по 2 свещи на цилиндър заради разположението на клапаните и невъзможноста да се сложи свещ м-у тях. Решението е било да се сложат по 2 свещи които да се управяват аналогично от две двоини бобини. На Фят Типо комутатора и бобината е абсолютно същата, но просто си е с 4 свещи...
    Ами не знам, не съм убеден, щото това което съм написал го чета в ръководството. Но наистина пък, излиза, че токът се стреми да отиде там, където е по-високото съпротивление, а не по-ниското...не знам. Както и да е-има ли смисъл колата да се направи с 8 бобини с един извод, вместо с 4 с по два извода?

  4. #64
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Интересно явно съм в грешка Но защо пък тогава инжекторите са на групи а не пръскат на всеки цилиндър по отделно ?
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  5. #65
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Ами не знам, не съм убеден, щото това което съм написал го чета в ръководството. Но наистина пък, излиза, че токът се стреми да отиде там, където е по-високото съпротивление, а не по-ниското...не знам. Както и да е-има ли смисъл колата да се направи с 8 бобини с един извод, вместо с 4 с по два извода?
    Това с тока нещо немога да го разбера какво се опитваш да кажеш!!!
    Има си закон на ом и тои си гласи кратко и ясно кое какво колко и къде!
    По-силен ток ще протече там където има по-ниско съпротивление и обратното!

    ---------- Post added at 16:00 ---------- Previous post was at 15:59 ----------

    Quote Originally Posted by don_pepone View Post
    Интересно явно съм в грешка Но защо пък тогава инжекторите са на групи а не пръскат на всеки цилиндър по отделно ?
    Фул груп семи.. Производителя си го определя това
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  6. #66
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Това с тока нещо немога да го разбера какво се опитваш да кажеш!!!
    Има си закон на ом и тои си гласи кратко и ясно кое какво колко и къде!
    По-силен ток ще протече там където има по-ниско съпротивление и обратното![COLOR="Silver"]
    Ок, съгласен съм, просто се опитвам да си го обясня. Бобината има два извода и докато не се затвори единия, няма как да мине искра и по другия. "Изгубената искра" на цилиндъра, който е в края на изпускателен такт затваря веригата, за да може да се създаде искра в съответния цилиндър, който е в края на фаза сгъстяване. Това го пиша едно към едно от упътването.
    Там даже пише, че за изгубената искра трябват около 500 волта, а за искрата в цилиндъра, в който палим, трябват около 10 киловолта. Тоя ток идва от едно и също място-бобината. Защо отива в цилиндъра, който е пълен с горивна смес-да не би по-скоро там да е по-ниското съпротивление?
    Last edited by Dimicha; 30-05-2013 at 16:29.

  7. #67
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Ок, съгласен съм, просто се опитвам да си го обясня. Бобината има два извода и докато не се затвори единия, няма как да мине искра и по другия. "Изгубената искра" на цилиндъра, който е в края на изпускателен такт затваря веригата, за да може да се създаде искра в съответния цилиндър, който е в края на фаза сгъстяване. Това го пиша едно към едно от упътването.
    Там даже пише, че за изгубената искра трябват около 500 волта, а за искрата в цилиндъра, в който палим, трябват около 10 киловолта. Тоя ток идва от едно и също място-бобината. Защо отива в цилиндъра, който е пълен с горивна смес-да не би по-скоро там да е по-ниското съпротивление?
    Това със "затварянето" на изводите на бобината аз лично за себе си него приемам! Според мен си пуска киловолти и на двата си изхода.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  8. #68
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Да внеса малко разяснение относно това, което пише в ръководството.
    Първо сигнала се подава към свеща, която е във фаза изчистване на изгорелите газове. При такива условия, за да пробие искра м/у електродите на свеща са нужни едва 500 Волта.
    Значи, подават се 500 волта, прескача искра, през първичната намотка протича ЕДН (електро-движещо напрежение), което пък индуцира многократно по-високо напрежение във вторичната намотка - около 20 Киловолта, която вторична намотка е във веригата на свеща на цилиндъра, който е във фаза сгъстяване.
    От тук всъщност се зачудих аз, дали всъщност в работен цикъл се запалва едната свещ или и двете свещи?
    Все си мисля, че едната свещ се пали в работен такт, а другата свещ (от същия цилиндър) се пали в такт изхвърляне на изгорелите газове.

    Тук искам да се извиня на Никола - автора на темата, че разискванията тръгнаха в различна от зададената от него насока.
    Затова, моля някой модератор да раздели темата, за да не пречим на колегата!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  9. #69
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Здравейте колеги сега имаме вкючване от страна на мимо узунов ,димиша,и дон пепоне,значи може да дискутираме малко по въпроса.Първо аз не знам ,ма и голяма част от светилата на форума не знаят,дали на 16 в мотора известен ,като цф3 искрата се подава заедно на двете свещи или се подава първо на голямата свещ в такт запалване и после се подава на малката в не работен такт.Това ,че има разлика в кабелите не значи нищо понеже всичко зависи от управлението на бобините от компа.После на 8 клапановия мотор лично на мене ми се е случвало .че колата работи на три цилиндъра от избила свещ,по принцип не трее да работи на три цилиндъра понеже са две свещи ,при мене незнам дали е била избила само едната свещ или са били избили двете заедно или по точно едната е била избила отдавна и понеже са две колата си е вървяла добре докато не е избила и другата.В този форум по голямата част от темите засягат въпроси от рода на чип тунинг ,как да си сложим на алфата мотор от ЗИЛ,как да си сложим бутала от стериопор понеже ще са по леки ,и след като похарчим 5000 лева за тунинг колата ще е с 3 коня повече ,а суха информация с данни и параметри на колите липсва.Според мене преди всичко трее се изучи основно даден мотор ,да сме на ясно с заводските параметри и тогава да се види как да ги подобрим.После тука масаво се цитират изрази и термини от чужди форуми и енциклопедии които аз лично не разбирам ма лошото е ,че и тези които ги цитират не ги разбират,ма за орегиналност ги цитират.Има момчета които подават чиста и суха информация ,ма всичко наоколо ги заглушава,и ако имаш нужда от информация по даден въпрос трее изчетеш теми от порядака на 20 страници с дивотии докато стигнеш до това което те интересува,ако изопщо го намериш.Значи ако мене ме питате как пали Жигулата ще ви обясня дословно каде се намира палеца,защо има едно чукче ,а са 4 цилиндъра,и така на татак.Аз в тази тема питам още от началото как пали цф2 и как пали цф3 и досега никои не казва.Колегата Муру обяснява по нагоре ,ма го обяснява по много не достъпен за простите хора начин.Значи мотора едно шест осем има разлика от мотора четери четери две ,но там нещата са халифакс и евентуално може да си сложиш бобини от две,две осем ,ма само при положение ,че имаш лазерно подпомагане на екуто,понеже ,ако си без лазерно подпомагане може да се получи електро магнитен резонанс.Точно по този начин се изразяват по голямата част от колегите в този форум.Та по същество нека някои колега да ни обясни първо как пали 8 клапановия и как пали 16 клапановия мотор и тогава можем да продължим напред с темата.
    Колега няма за какво да се извиняваш точно сме в правилна посока ,а именно да внесем малко яснота в това което пишем и четем точно от постове като твоя има нужда този форум постове конкретни и ясни редактирах си поста понеже си писал докато аз пишех моя пост .Сега с помощ на момчета като тебе и други ще си обясним положението.
    Last edited by nicola 59; 30-05-2013 at 19:06.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  10. #70
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Да внеса малко разяснение относно това, което пише в ръководството.
    Първо сигнала се подава към свеща, която е във фаза изчистване на изгорелите газове. При такива условия, за да пробие искра м/у електродите на свеща са нужни едва 500 Волта.
    Значи, подават се 500 волта, прескача искра, през първичната намотка протича ЕДН (електро-движещо напрежение), което пък индуцира многократно по-високо напрежение във вторичната намотка - около 20 Киловолта, която вторична намотка е във веригата на свеща на цилиндъра, който е във фаза сгъстяване.
    От тук всъщност се зачудих аз, дали всъщност в работен цикъл се запалва едната свещ или и двете свещи?
    Все си мисля, че едната свещ се пали в работен такт, а другата свещ (от същия цилиндър) се пали в такт изхвърляне на изгорелите газове.

    Тук искам да се извиня на Никола - автора на темата, че разискванията тръгнаха в различна от зададената от него насока.
    Затова, моля някой модератор да раздели темата, за да не пречим на колегата!
    От къде ги взимате тея 500 волта!? Имате електроника (компютър) след него комутатори и бобини. Бобините си имат на първичните намотки постоянни 12 волта а от комутаторите получават - (минуса)! В момента в които тоя въпросен минус отпадне прескача искра към 2 свещи едновременно.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  11. #71
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Да внеса малко разяснение относно това, което пише в ръководството.
    Първо сигнала се подава към свеща, която е във фаза изчистване на изгорелите газове. При такива условия, за да пробие искра м/у електродите на свеща са нужни едва 500 Волта.
    Значи, подават се 500 волта, прескача искра, през първичната намотка протича ЕДН (електро-движещо напрежение), което пък индуцира многократно по-високо напрежение във вторичната намотка - около 20 Киловолта, която вторична намотка е във веригата на свеща на цилиндъра, който е във фаза сгъстяване.
    От тук всъщност се зачудих аз, дали всъщност в работен цикъл се запалва едната свещ или и двете свещи?
    Все си мисля, че едната свещ се пали в работен такт, а другата свещ (от същия цилиндър) се пали в такт изхвърляне на изгорелите газове.

    Тук искам да се извиня на Никола - автора на темата, че разискванията тръгнаха в различна от зададената от него насока.
    Затова, моля някой модератор да раздели темата, за да не пречим на колегата!
    Точно това е колега редактирах си последния пост ,а на мене не ми пречат постове като твоя а ми помагат.

    ---------- Post added at 18:21 ---------- Previous post was at 18:12 ----------

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    От къде ги взимате тея 500 волта!? Имате електроника (компютър) след него комутатори и бобини. Бобините си имат на първичните намотки постоянни 12 волта а от комутаторите получават - (минуса)! В момента в които тоя въпросен минус отпадне прескача искра към 2 свещи едновременно.
    Ако е така колега добре ,значи имаме две свещи които палят заедно и всичко писано за загубените искри е вятър работа.И заради разположението на клапаните понеже са големи 8 клапановия мотор има 2 свещи,понеже няма место за една централно разположена.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  12. #72
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Двигателя на алфата и в жигулата са все двигатели бензинови... За да запалят искат искра, при жигулата се получава от чукче кондензатор и бобина а при алф от датчик, електроника, комутатор и пак бобина!
    При фят типо както писах комутатора и бобината са същите както при нас, просто при нас е Х2 заради клапаните!
    Ако си направите труда да замерите кабелите които влизат в комутаторите с очудване ще забележите ,че те реално са паралелно един на друг! С две думи от електрониката излизат 2 канала за управление а някъде по кабелите се разклоняват на 4 за двата комутатора!
    Няма какво да се мисли къде отиват "вторите" искри от бобините при полочение, че когато трябва да пали 1-ви цилиндър и на двете свещи има искра от различните бобини!
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  13. #73
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Да внеса малко разяснение относно това, което пише в ръководството.
    Първо сигнала се подава към свеща, която е във фаза изчистване на изгорелите газове. При такива условия, за да пробие искра м/у електродите на свеща са нужни едва 500 Волта.
    Значи, подават се 500 волта, прескача искра, през първичната намотка протича ЕДН (електро-движещо напрежение), което пък индуцира многократно по-високо напрежение във вторичната намотка - около 20 Киловолта, която вторична намотка е във веригата на свеща на цилиндъра, който е във фаза сгъстяване.
    От тук всъщност се зачудих аз, дали всъщност в работен цикъл се запалва едната свещ или и двете свещи?
    Все си мисля, че едната свещ се пали в работен такт, а другата свещ (от същия цилиндър) се пали в такт изхвърляне на изгорелите газове.

    Тук искам да се извиня на Никола - автора на темата, че разискванията тръгнаха в различна от зададената от него насока.
    Затова, моля някой модератор да раздели темата, за да не пречим на колегата!

    Точно същото се опитах да цитирам и аз, доколкото ми позволяват слабите познания, свързани с електричеството. Точно това пише в ръководството.


    Quote Originally Posted by nicola 59 View Post
    Според мене преди всичко трее се изучи основно даден мотор ,да сме на ясно с заводските параметри и тогава да се види как да ги подобрим.
    Абсолютно съм съгласен с тебе!

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    От къде ги взимате тея 500 волта!? Имате електроника (компютър) след него комутатори и бобини. Бобините си имат на първичните намотки постоянни 12 волта а от комутаторите получават - (минуса)! В момента в които тоя въпросен минус отпадне прескача искра към 2 свещи едновременно.
    500-те волта аз лично ги вземам от упътването за ремонт. Там пише точно това. Ако мога да обобщя нещата, по начина, по който аз ги разбрах. Бобината има нисковолтова намотка, по която не минуса, а плюса й идва от комутатора. В момента, в който комутатора престане да подава ток на нисковолтовата намотка, във високоволтовата се индуцира ток с напрежение до 30 киловолта и определен ампераж, който не го знаем колко е. Тоя ток търси откъде да избие и намира място-това са двата извода на високоволтовата намотка, като единият извод е примерно лявата свещ на 1-ви цилиндър, който е в края на такт сгъстяване, а другият извод е лявата свещ на 4-ти цилиндър, който е в края на изпускателния такт. Токът по големина е еднакъв и на двата извода, т.е. на свещта и на 1-ви и на 4-ти цилиндър. По напрежение обаче не е еднакъв токът. Условията в двата цилиндъра са различни-в 4-ти понеже е празен са достатъчни само 500 волта пробивно напрежение, за да прескочи искра между електродите на свещта. В момента, в който тая искра прескочи, веригата на вторичната намотка се затваря (тука не претендирам, че е вярно, така пише в книжката-че тая свещ дава маса на самата бобина). Това позволява да останалата част от индуцирания в тая вторична намотка ток да пробие и в свещта, която е в цилиндъра в такт сгъстяване и по този начин да възпламени сместа. Там понеже имаме съвсем друга среда-компресирана горивна смес, то са необходими около 10кв пробивно напрежение. Същото се случва и от другата бобина, която дава ток на десните свещи на първи и 4-ти цилиндър, т.е. двете свещи на 1-ви, който е в такт сгъстяване палят едновременно. Същевременно прескача искра и по двете свещи в 4-ти. После същото се случва и в двойката 2-3 цилиндър. Така го разбирам аз. Това се отнася за 8-клапановия. Който разбира повече от електрики и от бобини, да каже.
    Last edited by Dimicha; 30-05-2013 at 22:02.

  14. #74
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Точно същото се опитах да цитирам и аз, доколкото ми позволяват слабите познания, свързани с електричеството. Точно това пише в ръководството.




    Абсолютно съм съгласен с тебе!



    500-те волта аз лично ги вземам от упътването за ремонт. Там пише точно това. Ако мога да обобщя нещата, по начина, по който аз ги разбрах. Бобината има нисковолтова намотка, по която не минуса, а плюса й идва от комутатора. В момента, в който комутатора престане да подава ток на нисковолтовата намотка, във високоволтовата се индуцира ток с напрежение до 30 киловолта и определен ампераж, който не го знаем колко е. Тоя ток търси откъде да избие и намира място-това са двата извода на високоволтовата намотка, като единият извод е примерно лявата свещ на 1-ви цилиндър, който е в края на такт сгъстяване, а другият извод е лявата свещ на 4-ти цилиндър, който е в края на изпускателния такт. Токът по големина е еднакъв и на двата извода, т.е. на свещта и на 1-ви и на 4-ти цилиндър. По напрежение обаче не е еднакъв токът. Условията в двата цилиндъра са различни-в 4-ти понеже е празен са достатъчни само 500 волта пробивно напрежение, за да прескочи искра между електродите на свещта. В момента, в който тая искра прескочи, веригата на вторичната намотка се затваря (тука не претендирам, че е вярно, така пише в книжката-че тая свещ дава маса на самата бобина). Това позволява да останалата част от индуцирания в тая вторична намотка ток да пробие и в свещта, която е в цилиндъра в такт сгъстяване и по този начин да възпламени сместа. Там понеже имаме съвсем друга среда-компресирана горивна смес, то са необходими около 10кв пробивно напрежение. Същото се случва и от другата бобина, която дава ток на десните свещи на първи и 4-ти цилиндър, т.е. двете свещи на 1-ви, който е в такт сгъстяване палят едновременно. Същевременно прескача искра и по двете свещи в 4-ти. После същото се случва и в двойката 2-3 цилиндър. Така го разбирам аз. Това се отнася за 8-клапановия. Който разбира повече от електрики и от бобини, да каже.
    Премери с уред и ще видиш че бобината има постоянен плюс, комутира се минуса!!! Другото е така!
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  15. #75
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Премери с уред и ще видиш че бобината има постоянен плюс, комутира се минуса!!! Другото е така!
    Да, сега го разбрах, прав си. Комутаторът като прекъсне минуса, а първичната намотка получава плюс постоянен, то тоя ток няма откъде да мине освен през вторичната намотка, само че се "трансформира" от ток с висок ампераж на 12 волта на ток с нисък ампераж и на няколко десетки киловолта. А относно изгубената искра, попрочетох малко в нета, цялата тая система е с цел да се пести от материали. Реално, щом имаме 8 свещи, би трябвало да имаме 8 бобини. Вместо това са сложили 4 бобини с по два извода. Така че, теоретично би трябвало да има известна изгода от това да сложим отделна бобина за всяка свещ.

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •