Results 1 to 15 of 4617

Thread: Подробности около разни ремонти на 159

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    И тъйкато сме на вълна шайби, да попитам, но не за един приятел. Как ще разтълкувате херците на всяка една шайба? Пример: масивна шайба, доста гума. Тегло 3.17кг и надпис 60Hz. Друга шайба (също ставаща за модела) не толкова масивна, с по-малко гума, тегло 1.84кг и надпис 310-360Hz.

    Какво значат те? Резонанс, диапазон на успокояване, горна или долна граница... Логиката сочи че по-масивното ще демпферира по-добре, но по-леката шайба е по-новото поколение. Downsize-инг или advanced engineering? От тук се сещам друго. Звучи логично демферната шайба да е изчислена освен според частите в пистовия тракт, то така и вероятно към коляновия вал и маховика. Ами ако скоростната кутия е автоматична? Каква роля може да играе тази шайба по отношение не само на алтернатор, помпа и компресор. Не добре балансиран колянов вал, респективно вибрации? По-бързо износване на фрайлайф или съединител компресор?

    Поздрави
    Last edited by DMS; 05-08-2020 at 21:26.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Означената честота, очевидно, означава резонансната честота при тангенциални колебания. Конструкторите трябва да я знаят за да я избягват. Иначе може да стане много неприятно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,470

    Default

    Аз мисля, че е добре да се придържаме към оригинала или доказано качествен аналог с подобни на оригиналът параметри.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  4. #4
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    ecotronic, но каква информация носи честотата на обикновения потребител? Трябва ли да я гледа и впечатлява? Разликата от 1.84кг до 3.17кг не е малка. Къде е уловката ако има такава? Съществува мнението че колкото по-малко гума, толкова повече ще изкара шайбата. Значи ли това обаче че няма демпферира и ще пострада комфорт, колянов вал или фрайлайф например.

    flipz, говоря за конкретната шайба на 159 1.9 150 и нейният негласен наследник. Моята шайба е оригинална, нямам проблеми, но е с напукана гума. Обмислях да я подменя с тази "новата", но подозирам, че само ще се прецакам.
    Last edited by DMS; 05-08-2020 at 22:22.

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Може и чисто търговски трик да е, но някъде в спецификацията на шайбата, резонансната честота е редно да я има. В крайна сметка никъде не е казано, че тази шайба трябва да се ползва само за посочените модели двигатели.
    Относно теглото - също. Но то, за разлика от честотата, говори доста повече на обикновения потребител.
    Питай колегата dhtj, ако не вярваш.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6

    Default

    Новото не е добре тествано в действителността.

    Аз съм един от най-склонните да залагам на ново и нови технологии, но ако нещо доказано работи предпочитам него, пред недоказано предполагаемо работещо.

    При автомобилите и при климатиците и изобщо в техниката се наблюдава едно явление на "даунсайзинг" --->> с минимални средства/ресурси се преследва същият или по-добър резултат, но в средно и дългосрочен план се получава точно обратното...


    Например за някои ресурси има ограничен капацитет --->> например индият е основният елемент правещ екраните сензорни, но 90% от добивът му е от мини в Китай, а Китай преди 2 години ограничи износът му като суровина на 17% от добива, а останалите отиват за производство на сензорни екрани в Китай от китайски фирми...

    Подобно е и с каучука --->> преди 100г се е добивал основно в Африка, след това започва добив в Южна Америка, а от 12 години Китай и Индия са най-големите производители - имат цели плантации от каучукови дървета.

    Голямото търсене увеличава цената, а тя кара производителите ползващи тези суровини да търсят заместители...

    Поръчал съм демпферна шайба SNR/NTN за да видя как се представя.

    Имах големи колебания и първоначално бях избрал SKF, но и за тях има не чак толкова добри мнения.

    Ако не се представи добре, поръчвам Кортеко, но ми се струва, че по-новите модели и от двете страни са "облицовани с метал и гумата почти не се вижда.

    Предполагам се прави, за да се предпази от разхвърчаването на гума при разпад, да се ограничат донякъде външните фактори -вода, влага, евентуално сняг/лед, прах, кал по гумата на шайбата.

    За Metzger също само хубави неща чета ---> били преопаковчик, а не производител, но държали на качеството и преди да пуснат продукт за продажба го тествали добре .Продавали само качествени продукти.

    И за тях се колебаех, но предпочитам производител -SKF, SNR\NTN.

    Влизах и в сайта на Кортеко, но те самите пишат че са дилър/разпространител и т.н. и не намерих техни твърдения за производство, нито снимани цехове или завиди за производство на няколко от страниците им(за различни страни и континенти).

    Между другото има доста потребители, които се оплакват, че новата им шайба(за различни търговски марки става въпрос) не е издържала много или че от самото начало е имало вибрации.

    Но огромната част са се доверили на 100% на майстори, които "им казали", " обещали" , "като сменяли ангренажен видяли и сменили и проблемната ремъчна шайба"...

    Едва ли не им е била под ръка "на момента"...

    Както казва един собственик на БМВ "Аз моята като купих за 150лв и смених с друга марка "неоригинална" шайба, защо вече 100 000км нямам проблеми ? Докато има овце, ще има и тарикати."
    Last edited by alfa racer GTA; 06-08-2020 at 09:23.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  7. #7
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    Има и друг момент. Даваме по 100-200лв за нови шайби, гледаме опаковки, метал, гума, гадаем и си късаме нервите. А една оригинална е 50лв. Все си мисля че винаги може да се намери някоя по-новичка кола на части. Произвеждат се от 2006та до 2011та, избор има. Щом няма отговор на въпроса "от къде да се взема нещо ново и да съм сигурен", щом няма отговор и защо частите за първоначално вграждане са по-качествени от същата марка афтърмаркет, аз лично бих предпочел втората ръка. Всеки един от нас е писал дисертации за тампони на мотор, носачи и т.н. Публична тайна е че първоначалната себестойност на автомобила е може би 50% от общата сума, която ще се набие в жизнения му цикъл, така че не мерси.

    И докато сме на тема пистов тракт да попитам при 1.8 има ли поклащане на обороти на празен ход докато загрява? Ритмично е и продължава от около 40 до 50 градуса. Ако непрекъснато е в движение колата не се усеща. На място по светофари леко дразни. Има го при 1.9JTDm, както и при 1750Tbi. В случая при дизелите:

    - не е от нафта
    - не е от инжектори
    - не е от ЕГР
    - не е от клапи
    - не е от ДПФ
    - не е от дебитомер
    - не е от регулатор

    Днес направих няколко лога, но не се вижда кой знае колко. Със сигурност е нещо по линията алтернатор-фрайлайф-ремък-шайба-еку-впръскване/компенсация.
    Леко поклащане на обороти еднократно има и е нормално (пишело го дори в книжката), когато сработва перка или се включи компресор. Ако сте си правили експеримент на вдигнати прозорци още да се опитате да ги вдигнете - има леко снижаване. Дори фаровете да се пуснат и спрат на 159 пак леко се хваща на стрелката. Защо е така? Толкова ли пък се товари алтернатора че рефлектира на коляновия вал? Той ли е слаб или пък може би трябва по-лека шайба на коляновия вал.

    При току-що запалена кола оборотите са 846-853. Докато клатушка са 820-880. Е много е.... и се усеща. А напрежението кой знае колко не кляка. Не разбирам... Все едно алтернатора циклично се товари (от какво обаче) и ЕКУ-то изкомпенсирва. Идеи?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Untitled777.jpg  
    Last edited by DMS; 06-08-2020 at 10:36.

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by DMS View Post
    Има и друг момент. Даваме по 100-200лв за нови шайби, гледаме опаковки, метал, гума, гадаем и си късаме нервите. А една оригинална е 50лв. Все си мисля че винаги може да се намери някоя по-новичка кола на части. Произвеждат се от 2006та до 2011та, избор има. Щом няма отговор на въпроса "от къде да се взема нещо ново и да съм сигурен", щом няма отговор и защо частите за първоначално вграждане са по-качествени от същата марка афтърмаркет, аз лично бих предпочел втората ръка. Всеки един от нас е писал дисертации за тампони на мотор, носачи и т.н. Публична тайна е че първоначалната себестойност на автомобила е може би 50% от общата сума, която ще се набие в жизнения му цикъл, така че не мерси.

    И докато сме на тема пистов тракт да попитам при 1.8 има ли поклащане на обороти на празен ход докато загрява? Ритмично е и продължава от около 40 до 50 градуса. Ако непрекъснато е в движение колата не се усеща. На място по светофари леко дразни. Има го при 1.9JTDm, както и при 1750Tbi. В случая при дизелите:

    - не е от нафта
    - не е от инжектори
    - не е от ЕГР
    - не е от клапи
    - не е от ДПФ
    - не е от дебитомер
    - не е от регулатор

    Днес направих няколко лога, но не се вижда кой знае колко. Със сигурност е нещо по линията алтернатор-фрайлайф-ремък-шайба-еку-впръскване/компенсация.
    Леко поклащане на обороти еднократно има и е нормално (пишело го дори в книжката), когато сработва перка или се включи компресор. Ако сте си правили експеримент на вдигнати прозорци още да се опитате да ги вдигнете - има леко снижаване. Дори фаровете да се пуснат и спрат на 159 пак леко се хваща на стрелката. Защо е така? Толкова ли пък се товари алтернатора че рефлектира на коляновия вал? Той ли е слаб или пък може би трябва по-лека шайба на коляновия вал
    При мен оборотите варират в първите 30 сек. непосредствено след студен старт и то при околна температура под 15 гр. След това са бетон и не се влияят от наличие/отсъствие на консуматори, в т.ч. и компресора.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •