Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41

Thread: Ламбда сонда

  1. #1
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default Ламбда сонда

    Сега имам питане за грешки на ламбда сонгата само не знам кой ще може да ми отговори конкретно на какво се дължи грешката
    Значи грешките се появяват след като колата се покара малко. Грешките са от този тип при който не светва лампата на таблото, а самос е записват на паметта на компа Едната грешка е е едната от веригите на сондата е на късо (нещо от сорта на short to earth) Но тази се появява рядко а другата се появява всеки ден.Тя че сондата работи над максималната граница грешката е с номер P0170( контрол на горивото. въз основа на усреднене стойност за определен период от време-грешка)
    Така гадното е че сондата е сменена преди малко повече от две години с оригинална Бош със куплунга за 320лв карана е 35к км преди 3-4 мсеца нямаше проблем сега кво и стана не знам а пък колата си върви нормално и разхода е приемлив.
    Само ще ви помоля са смислени и обосновани отговори сондата съм я мерил и гледал на място и в движение на място при подгрята сонда дава 0,04-8,0v сондата реагира бързо смяната на стойностите става за по малко от секунда.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Capture.jpg  
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    ... сондата съм я мерил и гледал на място и в движение на място при подгрята сонда дава 0,04-8,0v сондата реагира бързо смяната на стойностите става за по малко от секунда.
    Това коректни показания ли са? Доколкото си спомням май трябваше да движи между 0,2-0,9 V. С какво мериш напрежението? Мултицет или разчиташ на това което показва компютъра?
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  3. #3
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Това коректни показания ли са? Доколкото си спомням май трябваше да движи между 0,2-0,9 V. С какво мериш напрежението? Мултицет или разчиташ на това което показва компютъра?
    напрежението е като по "учебник" това са стойности които получава компа на колата от сондата все пак въз основа на тези показания се записват грешките стойностите трябва да са от 0,2-0,8v а това 0,04 е най малкото показание което е отчела сондата за периода на наблюдаване
    а и при мерене с мултицет се хаваща средната стойност 0,45v
    Има и друго по книга стойностите на ламбдата трябва да са от 0,97-1,03 а на моята отиват до 1,06
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  4. #4
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    напрежението е като по "учебник" това са стойности които получава компа на колата от сондата все пак въз основа на тези показания се записват грешките стойностите трябва да са от 0,2-0,8v а това 0,04 е най малкото показание което е отчела сондата за периода на наблюдаване
    а и при мерене с мултицет се хаваща средната стойност 0,45v
    Има и друго по книга стойностите на ламбдата трябва да са от 0,97-1,03 а на моята отиват до 1,06
    Заминала си е колега.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  5. #5

    Default

    Ама мене ме смущават тия 8.0 V! Та това ме навежда Уекинко на мисълта за лоша връзка та затова попитах.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  6. #6
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Заминала си е колега.
    Обоснови се защо е заминала защото си отчита нормално и разхода е нормален а и сондата е на 30к км. Аз така ли иначе ще я сменя но грешки в показанията на сондата не винаги са свързани с проблем със самата сонда може и от другаде да е проблема.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  7. #7
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    Обоснови се защо е заминала защото си отчита нормално и разхода е нормален а и сондата е на 30к км. Аз така ли иначе ще я сменя но грешки в показанията на сондата не винаги са свързани с проблем със самата сонда може и от другаде да е проблема.
    Тази вечер смених на един колега сондата. И при него беше така. Същите две грешки и даваше ламбда фактор 1,20 и максимум лимит. Както и че няма маса. Като я извадих беше ужасно черна.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  8. #8
    кукундрелник vovata's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Plovdiv
    Age
    48
    Posts
    1,764

    Default

    При мен записваше двете грешки,но имах висок разход.След смяна всичко се оправи.
    Alfa Romeo EX 155 1.8SS,147jtd,156TS,156jtd,
    159 1.9 няколко. 2.4 няколко, Auto, ръчка - всичко
    NEW 159 2.0 JTDm Black TI

  9. #9
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Ама мене ме смущават тия 8.0 V! Та това ме навежда Уекинко на мисълта за лоша връзка та затова попитах.
    Объркал съм 0,8V
    Ясна е работата ще се сменя но се чудих дали може да се е прецакала от високия разход на масло който имах или нещо друго. Да не са лоши връзки някъде из кабеляците.
    Тази вечер смених на един колега сондата. И при него беше така. Същите две грешки и даваше ламбда фактор 1,20 и максимум лимит. Както и че няма маса. Като я извадих беше ужасно черна.
    А ти нали знаеш че трябва да ресертнеш компа след смяна на сонда иначе много няма смисъл. Мен ме притесняваща тази грешка че е над лимита че не е от сондата а от нещо друго но може и като се позацапа сондата и да сдава багажа бързо.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    Объркал съм 0,8V
    Ясна е работата ще се сменя но се чудих дали може да се е прецакала от високия разход на масло който имах или нещо друго. Да не са лоши връзки някъде из кабеляците.
    Ясно, разбирам! Между другото нали каза, че е на 35К след смяната? Ами то времето и е дошло май. В литературата май пишеше: на всеки 40-50к се прави проверка и анализ на отработилите газове!
    Това, че ти е горила масло е ясен симптом, че в отработилите газове е имало много въглерод (сажди) което е нормално да доведе до по-бързото и зацапване. Щом обаче пък не ти се е увеличил разхода... бодът ли те 130 лв? И най-накрая, може да е увеличено контактно съпротивление по куплунгите, пробвай първо да почистиш връзките по кабела или поне тази която е отдолу, това поне не е сложно, ако не се оправи...
    Успех!
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  11. #11
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    Объркал съм 0,8V
    Ясна е работата ще се сменя но се чудих дали може да се е прецакала от високия разход на масло който имах или нещо друго. Да не са лоши връзки някъде из кабеляците.

    А ти нали знаеш че трябва да ресертнеш компа след смяна на сонда иначе много няма смисъл. Мен ме притесняваща тази грешка че е над лимита че не е от сондата а от нещо друго но може и като се позацапа сондата и да сдава багажа бързо.
    Компа е ресетнат. Ние правихме много неща по колата. Ламбда, чистихме дросел, чистихме дебитомер, сменяхме температурни датчици, слагахме спортен филтър, сменяхме ремъци и ролки, масла и филтри и т. н.

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Ясно, разбирам! Между другото нали каза, че е на 35К след смяната? Ами то времето и е дошло май. В литературата май пишеше: на всеки 40-50к се прави проверка и анализ на отработилите газове!
    Това, че ти е горила масло е ясен симптом, че в отработилите газове е имало много въглерод (сажди) което е нормално да доведе до по-бързото и зацапване. Щом обаче пък не ти се е увеличил разхода... бодът ли те 130 лв? И най-накрая, може да е увеличено контактно съпротивление по куплунгите, пробвай първо да почистиш връзките по кабела или поне тази която е отдолу, това поне не е сложно, ако не се оправи...
    Успех!
    Толкова. На сондата и препоръчват смяна на 50 000 км. и проверка на 30 000.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  12. #12

    Default

    P0170 Fuel Trim Malfunction (Bank 1)
    Above ще рече че отчита над макс лимита....ся без да съм капацитет, четох при англичанчетата че при ремапнати екута, така наречения fuel trim е промемен, и при резки натоварвания и високи обороти, ламбадата мое да отчете това.....аз например като карам на икономичен режим на газовото и ми излиза BELOW максимума - бедна смес - мина на спортен режим и такова нещо няма.....виж дали постоянно ти излиза, изтрии я, караи 1-2-3 дена без да юркаш над 4-5к оборота и прочее, ако не ти излезе пак, значи е от това, и мисля че това надали винаги значи че ламбадата е заминала......
    Quote Originally Posted by oem View Post
    Толкова. На сондата и препоръчват смяна на 50 000 км. и проверка на 30 000.
    Тука пак съм на мнение че ако ще и шефа на БГ Бош да ми даде ламбадата, тия от чужбинско траят повече.....по-по-предната англичанка, ламбадата и беше буквално самозаварила се за ауспуха, станах куц и гърбав във опитите си да я сваля, не успях, а давеше перфектен разход, в екуто нямаше кьорава грешка, чак не вярвах на очите си какви графики къдри тая ламбада - колата беше на 105 хил мили......и така както гледах надали беше сменяна.....
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 12-03-2009 at 11:05.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  13. #13
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    P0170 Fuel Trim Malfunction (Bank 1)
    Above ще рече че отчита над макс лимита....демек пуска малко по богата смес....ся без да съм капацитет, четох при англичанчетата че при ремапнати екута, така наречения fuel trim е промемен, и при резки натоварвания и високи обороти, ламбадата мое да отчете това.....аз например като карам на икономичен режим на газовото и ми излиза BELOW максимума - бедна смес - мина на спортен режим и такова нещо няма.....виж дали постоянно ти излиза, изтрии я, караи 1-2-3 дена без да юркаш над 4-5к оборота и прочее, ако не ти излезе пак, значи е от това, и мисля че това надали винаги значи че ламбадата е заминала......
    Тука пак съм на мнение че ако ще и шефа на БГ Бош да ми даде ламбадата, тия от чужбинско траят повече.....по-по-предната англичанка, ламбадата и беше буквално самозаварила се за ауспуха, станах куц и гърбав във опитите си да я сваля, не успях, а давеше перфектен разход, в екуто нямаше кьорава грешка, чак не вярвах на очите си какви графики къдри тая ламбада - колата беше на 105 хил мили......и така както гледах надали беше сменяна.....
    Това не е критерии. Ламбдата може да е била зверски стегната и да не е била намазана с високотемпературна грес. И от това да се е опекла и залепнала.

    И хубаво. Аз също съм с чип. При мен винаги ламда фактор ами е 1-ца. Без значение на празен ход или в критичните. Само при рязка промяна на оборотите мръдва леко и си коригира веднага и залепва на 1-цата пак.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  14. #14
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    Има и друго по книга стойностите на ламбдата трябва да са от 0,97-1,03 а на моята отиват до 1,06
    1.06 отива към бедна смес, мисля. Теоретично може да имаш и проблем с горивната уредба, примерно.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  15. #15

    Default

    http://www.obd-codes.com/
    Тука има форум за тия грешки - като се зачета в подобните, дебитомера също може да е причина ако си е заминал....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •